
Fotowoltaika
Mój Prąd / Czyste Powietrze 3.0
Energia pozyskana z paneli fotowoltaicznych to przyszłość Naszych gospodarstw domowych. Panele słoneczne wytwarzają energię elektryczną bezpośrednio z promieniowania słonecznego, dzięki temu można obniżyć comiesięczne rachunki za energię elektryczną. Dodatkowo, dzięki programowi Mój Prąd, który od 15.05.2020r. został połączony z programem Czyste Powietrze 3.0, można uzyskać dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej w wysokości 5 000,00 zł lub nawet 9 000,00 zł w najwyższym poziomie dofinansowania.
Bardzo ważną kwestią jest odpowiedni dobór mocy instalacji fotowoltaicznej, który zapewni optymalny kompromis pomiędzy poniesionymi kosztami instalacji a rzeczywistym zużyciem energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. W tym celu najkorzystniej jest przeprowadzić audyt lokalnego zużycia energii elektrycznej, w którym zawarte są wszelkie informacje dla przyszłego inwestora.
Audyt lokalnego źródła energii elektrycznej zawiera obliczenia, które są wynikiem optymalizacji uwzględniającej następujące uwarunkowania:
- miejsce usytuowania instalacji,
- zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym,
- planowane zużycie energii elektrycznej przez urządzenia/maszyny,
- charakterystykę odbiornika energii elektrycznej,
- ilość dostępnego miejsca,
- typ systemu fotowoltaicznego,
- lokalne warunki meteorologiczne,
- ilość energii oddawanej do sieci.
Obliczenie produkcji energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej przeprowadza się za pomocą symulacji komputerowej, program uwzględnia następujące czynniki mające wpływ na efektywność instalacji:
- szerokość geograficzną i natężenie promieniowania słonecznego,
- kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych,
- ścieżkę słońca w okresie dzień / rok,
- horyzont i elementy zacieniające instalację,
- typ paneli i ich sprawność,
- zmniejszenie promieniowania na powierzchnię paneli, spowodowane zabrudzeniami i ich starzeniem się.